parallax background

Tipy na dárky, které zjednoduší život v kuchyni

Jak se stát P2P investorem, když nemáte čas?
3.11.2017
Super zdravé veganské kim-či (kvašená zelenina)
18.11.2017
 

B líží se Vánoce nebo jiná příležitost, kdy se nakoupí spousta nesmyslů a raději byste se zbytečnostem vyvarovali...?

Chci Vám dát pár tipů na velice zajímavé zboží, které se může lehce stát dárkem s dlouhodobou přidanou hodnotou.

Nejspíš už jste slyšeli:

Nejsem tak bohatý abych kupoval levné věci.

Mistr Viša říká:

Nekupuj nekvalitní a zbytečné věci!

Nejde jen o finanční nebo praktickou stránku, ale také o ZEROWASTE. Odpadků jsou bohužel plné kamenné i online obchody, moře i příroda obecně.

Proto opravdu všechny vyzývám k uvědomělým nákupům – spotřebě. Podle mého názoru je uvědomělý životní styl nedílnou a nutnou součástí života v 21. století, pokud se nechceme nazývat barbary a skončit na planetě odpadků jako ve filmu Wall-E. Pokud Vás odpadky trápí a máte chuť s tím něco dělat třeba i ve své firmě, doporučuji kontaktovat agenturu Envirostyl, která se na to specializuje.

Za sebe můžete vyřešit už jen to, že nebudete kupovat či darovat zbytečné věci. Proto jsem napsal tento článek, abych Vám poskytl trochu inspirace.

Všechny věci, co níže doporučuji, mám vyzkoušené a většinou už i několik let doma. Některé nejsou levné, ale investice se mi vyplatila – ať už díky úspoře času nebo dlouhé životnosti.

 

Jak tedy efektivně vařit, dusit, napařovat a masakrovat zeleninu a ovoce?

Když se vaří (ohřevu hotových jídel neříkám vaření) tak se krájí, škrabe, seká, strouhá, mixuje atp. Níže najdete moje top pomocníky, které dokáží nejen ušetřit spoustu času, ale hlavně přinést radost díky tomu, jak skvěle se s nimi pracuje.

Samurajské struhadlo

 

Japonská mandolína značky Benriner není hudební ale kuchařský nástroj, bez kterého už jen velice nerad představuji krájení nebo strouhání většího množství zeleniny. Je to takové struhadlo na steroidech, se kterým se skvěle a rychle pracuje.

Jak můžete vidět na fotce, mandolína má uprostřed těla umístěnou základní šikmou čepel, u které si můžete nastavit tloušťku řezu plátku - 0,5-5 mm (tedy opravdu tenoučký papír až normální kolečko okurky). To mnohdy na zeleninový masakr stačí, ale dalším trumfem jsou Julienne čepele neboli hřebeny ostré jako břitva, které Vám umožní základní plátek rozřezat na různě široké nudličky. V balení jsou 3 julienne čepele s třemi rozestupy zubů. Díky tomu máte ze zeleniny možnost připravit různě velké hranolky, proužky, špagety až vlasy atp. podle potřeby a chuti.

Kdo to nezkusil neuvěří, ale různě jemně/hrubě nastrouhané suroviny chutnají jinak. Mandolína dokáže samozřejmě nastrouhat i jiné věci než jen ovoce/zeleninu. Perfektní je např. nastrouhat kokos na papírově tenké chipsy.

Já z julienne čepelí nejčastěji používám MEDIUM a COARSE (střední a široký rozestup zubů), které jsou univerzální prakticky na všechno. Ten nejjemnější hřeben není použitelný na měkké suroviny, protože musíte při strouhání vyvíjet větší tlak a spíše je propasírujete, než nakrájíte.

Obecně se dá říct, že pokud jste s podobným struhadlem nikdy nepracovali, chce to zpočátku získat trochu praxe. Jakmile získáte v ruce jistotu a ten správný grif/švih, bude zelenina ubývat až nebezpečně rychle.

DŮLEŽITÉ - jestli mě neposlechnete, tak si pak na mě určitě jednou vzpomenete až budete hledat náplasti a obinadla... NIKDY nestrouhejte bez neprůřezné rukavice nebo bez ochranného jezdce. Čepele jsou OPRAVDU HODNĚ OSTRÉ a uříznou Vám bříška nebo kusy prstů jako nic. Když strouháte věnujte se jenom tomu. Pracujte pomalejšími přesnými tahy než zběsile a nebezpečně.

Nejsem Horst Fuchs, ale opravdu Vám budu cpát hrnec!

 

Instant Pot – jde o multifunkční elektrický tlakový hrnec, který v sobě kombinuje spoustu funkcí a dokáže tedy nahradit i řadu jiných přístrojů.

Tenhle hrnec Vám totiž skutečně dokáže změnit život tím, že snadno změníte stravování. Instant Pot není jen další hrnec z teleshoppingu nebo pochybných předváděček šmejdů.

Je to opravdu velice kvalitní produkt a ne náhodou i jedno z nejprodávanějších kuchyňských zařízení v USA. Umí toho spoustu a díky extrémní jednoduchosti a bezstarostnosti Vás bude vaření bavit mnohem více! Můžete najednou používat suroviny, které se v klasickém hrnci dlouze či složitě vaří, a proto je třeba nevaříte tak často. Díky tomu si můžete dopřávat pestřejší jídelníček a tím i radost z jídla, ať už jsou Vaše stravovací preference jakékoliv.

Instant pot můžete například použít jako/na:

 • rýžovar – perfektní a rychlé vaření všech druhů rýže a obilovin
 • luštěniny – rychlé a efektivní vaření v tlaku
 • výrobu jogurtu
 • vaření v páře – opravdu i jen pár minut ve vysokém tlaku stačí i na tvrdou zeleninu
 • vaření přílohy a zeleniny najednou – díky vložkám, kterými vytvoříte/oddělíte patra, můžete uvařit několik věcí naráz
 • odložený start – ráno naházíte suroviny do hrnce a oběd se uvaří sám nebo večer připravíte suroviny a ráno máte čerstvou kaši z celých zrn a ovoce
 • časovač – vaření se samo ukončí/vypne a nestane se tak, že na něco zapomenete nebo to spálíte
 • udržování teplého jídla/nápoje – když přijdete pozdě nebo chcete mít svařák stále horký
 • otevřený hrnec – lze v něm vařit i jako v klasickém otevřeném hrnci. K tomuto účelu se prodávají i originální pokličky/příslušenství.
 • dostatečná kapacita – uvaříte najednou s přehledem jídlo pro 4 dospělé osoby (kdo mě zná, ví že tohle prohlášení má doslova váhu :D )
 • 70% úspora energie ve srovnání se sporákem (dle informace výrobce) - pracuje se totiž s přirozeným dynamickým teplotním "dojezdem", kdy tlak a teplota dokáží jídlo dovařit i po vypnutí příkonu
 • perfektní materiály – inertní nerezový hrnec, který by neměl představovat žádné zdravotní riziko
 • chytrá technologie – všechny možné ochranné prvky zajišťují naprosto bezpečný provoz
 • rychlá údržba – vše se opravdu snadno a rychle myje - je to navíc jen jeden hrnec!
 • mobilita – velice snadno celý hrnec vezmete a odvezete s sebou třeba na víkend na chatu, kdy už nemusíte řešit plynové bomby atp.

Na ostří keramiky

 

Na porcování ovoce a zeleniny se samozřejmě hodí nejen struhadlo, ale i dobré nože.

Mě se velice dobře osvědčuje tato sada keramických nožů, která jsou jednak za super cenu a navíc pokrývají spektrum všech potřebných velikostí. Nože jsou super ostré a krájí perfektně (pozor na prsty ;) ).

Jak lze vidět i na fotce, každý nůž má čepel krytou v praktickém pouzdře, ve kterém se dají nože jednak bezpečně skladovat/přepravovat, ale ukládám je tak i po umytí oschnout. Všechny mé předchozí keramické nože prakticky vždy dojely na to, že se mi polámaly/odštíply při kontaktu s něčím jiným právě třeba v odkapávači na nádobí.

Asi obecně známou hlavní výhodou keramických nožů je fakt, že v kontaktu s čerstvými suroviny - ovocem, zeleninou atp. - nijak chemicky nereagují. Nakrájené suroviny díky tomu tak rychle neoxidují jako po krájení kovovým nožem.

Zkrocení oleje

 

Možná jste někdy v obchodě viděli lahvičku s nějakým zajímavým a většinou drahým olejem, který měl nahoře rozprašovač/sprej. Bohužel všechny, co jsem viděl jsou jen na jedno použití a nelze olej v nádobě doplňovat. Hledal jsem proto nějakou alternativu, která by uměla to samé, ale doplňovat šla. Výsledek hledání je tato tlakovací rozprašovací nádoba.

Víčko slouží jako pumpička, kterou natlakujete obsah baňky a poté můžete vesele sprejovat olej, ocet nebo cokoliv jiného. Nádobka je z kvalitního potravinářského plastu. Na trhu jsou sice i jiné rádoby více cool nerezové rozprašovače, ale nenašel jsem žádný, který by uměl stejně jemný aerosol. Je to dáno vyšším tlakem, který stříká olej ven, oproti běžnému rozprašovači.

Proč se crcat s nějakým sprejem? To naleju rovnou z flašky, ne?

 • omezíte plýtvání olejem, takže si můžete za stejnou cenu dopřávat jen ty nejkvalitnější oleje a vydrží Vám opravdu dlouho
 • přesným dávkováním nejenom ušetříte, ale hlavně použijete jen nezbytné množství oleje např. při smažení/restování
 • sprej umožní perfektní pokrytí potravin/plechu na pečení/pánve tenkou vrstvou oleje díky jemnému aerosolu – super výhoda hlavně u salátů!
 • velice dobře se tím nanáší olej na kůži – prakticky všechny rostlinné oleje jsou vhodné i k zevnímu užití, takže se nemusíte omezovat jen na použití v kuchyni ;)
 

Věřím, že Vás moje tipy inspirovaly a třeba si z nich i něco vyberete ať už pro své blízké nebo pro sebe samé. Časem budu seznam aktualizovat, pokud narazím na něco dalšího :-)

-Viktor

P.S. Budu rád i za Vaše osvědčené tipy, tak se neváhejte ozvat. Díky!

Pokud chcete přímo podpořit i tvorbu dalších článků, použijte některý z následujcích účtů:

 
PŘISPĚT ADRESA
Bitcoin BTC - Bitcoin 17BnfcZQiWXxSz7iDfr1gr5o2jDVLb7jKM
Litecoin LTC - Litecoin LN21ky6FgC3JsXQxBMPpdvS41WrDmsJS7F
Ethereum ETH - Ethereum 0x28ec04804781b7026c2060bf8a936b56a3e4c3e2
Bitcoin Cash BCH - Bitcoin Cash 1E8nBH3aVGsuxhi5EHorWNKweaLpNiFXN9
Czech Crown CZK - Koruna česká 2000251079/2010

Tak tady máte pár tipů na velice zajímavé zboží, které se může lehce stát dárkem s dlouhodobou přidanou hodnotou. Sdílejte všem koho by mohlo něco takového zajímat 🙂

Comments are closed.