parallax background

Jak se stát P2P investorem, když nemáte čas?

Božský indonéský hermelín alias domácí tempeh
30.10.2017
Tipy na dárky, které zjednoduší život v kuchyni
15.11.2017

P 2P půjčky/lending platformy jsou moderní způsob, jak si lidé mezi sebou můžou půjčovat peníze. Díky tomu se i Vy můžete velice jednoduše stát investorem a půjčovat lidem za zajímavý úrok. Jde o moderní a poměrně bezpečnou formu, jak velice zajímavě zhodnotit své vydělané peníze.

P2P půjčky představují prostředí, kdy si uživatele půjčují mezi sebou nebo naopak financují něčí půjčky. V praxi se to může trochu lišit, kdy mezi Vámi stojí nějaká platforma, která celou záležitost vypořádá. Ve většině případů to funguje tím způsobem, kdy platforma konsoliduje různé poskytovatele půjček (často i z různých zemí), do nichž vy jakožto investor můžete investovat. Liší se podmínky, úrokové sazby, doba půjčky a další parametry. Kdo chce vědět víc může mrknout na WIKI.

Já osobně P2P půjčky objevil v roce 2015 a bylo to pro mě jako zjevení, že je možné velice snadno zhodnocovat své úspory o více jak 10 % za rok (mnohdy dokonce 14-17 %). A to všechno bez toho, aniž bych se o to musel starat víc než pár minut měsíčně, kdy jen zkontroluji, že všechna nastavení strategií fungují, jak mají.

Největší riziko vidím osobně ve scénáři, kdy by přišla podobně rozsáhlá finanční krize jako v roce 2008. V takovém případě by mohlo dojít k výraznému nárůstu neplatičů, a tedy i problémů s návratností Vašich investic. Nicméně ani finanční krize není stav, který by nastal ze dne na den.

U platforem, které doporučuji jste schopni dostat zpět své prostředky do cca 1 měsíce, což takováto rizika značně redukuje. Stejně tak moje doporučení jsou vždy na platformy s různými formami garancí, že své peníze dostanete zpět i s úroky!

Pokud se budete držet bezpečných vod, což vřele doporučuji, zajímají vás prakticky jen 3 hlavní parametry:

1. GARANCE SPLÁCENÍ

Klíčová je garance, která vám zajistí splacení vaší investice i v případě, kdy daný jednotlivec nesplácí. Každá platforma má své specifické podmínky, kdy garance nemusí být ve všech nastalých případech 100%, takže je dobré se s tím alespoň zběžně seznámit (většinou to znamená přečíst jeden odstavec textu). Za celou dobu od roku 2015 jsem měl již desítky zpětně vykoupených půjček i s úroky, takže to skutečně funguje dobře a nemusíte se o to prakticky starat.

2. DOBA SPLATNOSTI

Doba splatnosti půjčky vypovídá o tom, jak dlouho budete mít peníze vázané v půjčce. Nejčastěji využívám rozsah 1-24 měsíců. Nicméně mnou doporučené platformy mají většinou i sekundární trh, kde můžete zbytek své půjčky zdarma prodat před datem splatnosti – to umožňuje brát i úrokově zajímavé půjčky s delší dobou splatnosti bez nutnosti dotažení dlouhého závazku až do konce. Když se například dostanete do situace, kdy budete znenadání potřebovat investované peníze, půjčku prodáte a peníze vyberete. Likvidita sekundárního trhu je velice slušná a vše se mi prodalo do pár dní.

3. ÚROKOVÁ SAZBA

Roční úroková sazba, kterou dostanete za poskytnutí půjčky. Půjčky jsou spláceny na měsíční bázi – tedy i Vaše investice.


P2P platformy, které používám

MINTOS

Na platformě jsem od roku 2015 a mohu ji s klidným svědomím doporučit každému. Mintos je v současné chvíli to nejlepší, co trh P2P investic nabízí.

Výhodou je perfektní auto-investiční nástroj, který si nastavíte podle vlastní strategie a pak už jej necháte pracovat a vzniklé úroky reinvestovat. Nejbližší a nejspolehlivější cesta k pasivnímu příjmu, co znám.

Můžete investovat v celé řadě cizích měn. Největší nabídka půjček je v EURech nicméně i trh s půjčkami v českých korunách CZK se rozrůstá.

Můj průměrný úrok za poslední rok: 12.39 %
Aktuální průměrný úrok je dokonce: 13 %

Návod v češtině jak  snadno začít najdete ZDE.

Stále také platí, že pokud se nově zaregistrujete a pomocí TOHOTO ODKAZU dostanete po 30, 60 a 90 dnech 0,75 % z Vašeho aktuálního stavu účtu navíc jako bonus.
Tzn. po dobu prvních tří měsíců budete mít u Mintosu měsíční úrok nejen 1 % (když beru, že průměr je 12 % za rok), ale rovnou 1,75 %.

Aktuálně běží opět řada zajímavých marketingových kampaní s bonusy na investování. Více zde


ROBOCASH

Mladší z platforema (od 2016), ale za celou dobu mé investice funguje solidně. Není zde sekundární trh, ale všechny půjčky jsou jen krátkodobé do 1 měsíce, takže jste schopni velice rychle dostat zpět své peníze, pokud je budete potřebovat. Vše je co nejvíce směřováno na automatizaci proto také Robocash – Autoinvest i Buyback garance na všechny půjčky.

Investice v EURech.

Nabízí velice zajímavý kumulativní úrok za poslední rok: 12+ %


TWINO

Podobná platforma jako Mintos. Buyback garance i autoinvest na stejně výborné úrovni. Nevede korunové půjčky a občas chybí dostatek půjček, takže spíše nyní doporučuji Mintos, ale pro diverzifikaci portfolia určitě ani TWINO není špatnou volbou.

2018/2019 vím, že proběhly nějaké informace ohledně schopnostit ručit za své závazky, takže raději doporučuji Mintos výše.

Nabídka půjček je v EURech a britských librách GBP.

Můj průměrný úrok za poslední rok: 11.75 %


A co Zonky, mají si kde hrát?

Asi nejvíce viditelná česká P2P platforma, kdy lidé půjčují lidem. Zpočátku se mi nápad i forma docela líbila, nějaké peníze jsem přes platformu investoval/“půjčil lidem“ s relativně zajímavým zhodnocením, nicméně od prvotního nadšení mě velice rychle odvedly zahraniční projekty viz výše, které jsou ve všech faktorech mnohem dál. Zonky mají velice silný a zdařilý marketing, nejspíš nabízejí i zajímavou možnost si půjčit peníze (sám jsem si nikdy nepůjčoval, tak to nedokáži posoudit). Pro bezstarostného investora rozhodně nejsou dobrou volbou.

ZONKY nedoporučuji – vzhledem k vysokým poplatkům (za všechny investiční operace se platí!), riziku a délce návratnosti půjček platformu nedoporučuji. Jsou dnes mnohem zajímavější a férovější nabídky na trhu (např. Mintos – nulové poplatky, buyback garance, autoinvest, pokročilý sekundární trh) i pokud chcete investovat v českých korunách.

Já ale nemám EURa?!

Ano, to je samozřejmě jeden z aspektů větších investic v zahraničí a s tím spojené měnové riziko. Na druhou stranu z mého pohledu výhody převažují nad zápory a úroková sazba převyšuje i možné měnové výkyvy.

Dříve jsem se také držel jen investic v CZK a neměl důvod se vůbec starat o zahraniční projekty. Nicméně po spíše negativních zkušenostech se Zonky a naopak skvělých zkušenostech s Mintosem/Twinem nemám důvod vracet se do čehokoliv horšího.

Zahraniční trhy s P2P půjčkami a konkurence na nich je o tolik větší, že jsou nejlepší platformy nuceny poskytnout podmínky pro uživatele o několik úrovní lepší než najdete u lokálních/českých platforem.

Osobně k investicím přistupuji v horizontu jednotek let, kdy se měnové riziko postupem času snižuje. Navíc i když bych pak chtěl přejít z P2P půjček do něčeho jiného, tak mohu EURa opět přímo investovat dál bez nutnosti směny zpět na CZK. Díky všem zmíněným faktorům nemám důvod proč neinvestovat i v EURech, když jsou nabízené příležitosti o tolik zajímavější.

TRANSFERWISE

Pro převod prostředků z Kč (CZK) na € (EUR) doporučuji platformu/online směnárnu TRANSFERWISE. V kombinaci s účtem u FIO Banky je to velice snadná a levná varianta. Případně platforma Mintos dokonce umožňuje převod CZK na EUR už v rámci svého systému za příznivý kurz i poplatek, takže stačí převést na jejich český účet koruny a vyměníte si je za ostatní měny, ve kterých chcete investovat.

Pokud pro registraci na Transferwise použijete tento odkaz, budete mít první převod do hodnoty 500 GBP kompletně zdarma.


Vše, co zde uvádím, berte samozřejmě jako informaci, se kterou nakládejte podle svého rozumu, nejlepšího vědomí a svědomí. Text není investiční doporučení, které máte slepě následovat.

Na druhou stranu vstupu do světa P2P investic rozhodně není třeba se bát. Pokud se budete držet půjček s buyback garancí riziko a výnosy s investicemi spojené jsou podle mě velice zajímavé i pro konzervativní investory.

Pro klid svědomí zpočátku klidně zkuste strategii otestovat i s menší sumou peněz. Můžete tak během pár dní snadno začít i se stovkami EUR na jakékoliv z výše uvedených platforem. Uvidíte, že pravidelným úrokům a automatickému reinvestování přijdete rychle na chuť. 🙂

Zajímavý zdroj novinek a informací nejen o P2P investicích může být český portál FINLORD. Někdy trochu zbytečně tlačí na prodej svých produktů (školení a kurzy…), ale ve většině článků a informací mají objektivní přístup.

Úrokům zdar!

Viktor

Článek aktualizován: 30/1/2020

P.S. Kdybyste potřebovali s něčím konkrétně pomoct nebo poradit s nastavením strategií, můžeme se domluvit na individuální konzultaci

P.P.S. Některé odkazy v článku jsou typu referral tzn. máte z nich výhodu vy i já. Nic to nemění na objektivním hodnocení jednotlivých služeb.

Pokud chcete přímo podpořit i tvorbu dalších článků, použijte některý z následujcích účtů:

 
PŘISPĚT ADRESA
Bitcoin BTC - Bitcoin 17BnfcZQiWXxSz7iDfr1gr5o2jDVLb7jKM
Litecoin LTC - Litecoin LN21ky6FgC3JsXQxBMPpdvS41WrDmsJS7F
Ethereum ETH - Ethereum 0x28ec04804781b7026c2060bf8a936b56a3e4c3e2
Bitcoin Cash BCH - Bitcoin Cash 1E8nBH3aVGsuxhi5EHorWNKweaLpNiFXN9
Czech Crown CZK - Koruna česká 2000251079/2010

Comments are closed.